Pomoc
- Podstawy
- Wnioski
- Pracownicy
- Grafik Planowany (GP)
- Grafik Wykonywany (GW)
- Powiadomienia
- Raporty
- Firma
- Obowiązki managera
- Inne
Planowanie pracy
Wstawianie planowanej pracy do grafika możemy wykonać na 3 sposoby:
- Wstawiając pracę dla kilku pracowników w okresie czasu - polecenie nad grafikiem "Generuj grafik"
- Wstawiając pracę dla jednego pracownika w jeden dzień - polecenie "Zaplanuj pracę w dniu" z menu kontekstowego (menu otrzymamy klikając prawym klawiszem myszy na komórce)
- Wstawiając pracę dla jednego pracownika w okresie czasu - polecenie "Zaplanuj pracę w od-do" z menu kontekstowego (menu otrzymamy klikając prawym klawiszem myszy na komórce)
Wykonaj:
- 1Generowanie grafika
-
Najszybszą metodą jest użycie funkcji "Generuj grafik" (przycisk nad grafikiem), ponieważ funkcja ta pozwala wstawić pracę dla wszystkich pracowników w całym miesiącu. Jakiejkolwiek funkcji użyjemy, jeśli w danym dniu będzie absencja, to praca nie zostanie wprowadzona.
- 2Zaplanuj pracę w dniu
-
Aby wprowadzić godziny pracy tylko w wybranym dniu należy kliknąć opcję Zaplanuj pracę w dniu. Po kliknięciu pojawi się ekran do wprowadzenia godzin pracy, na którym należy wprowadzić godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy i kliknąć Zapisz. Na grafiku planowanym pojawiają się wprowadzone godziny pracy pracownika oraz ich suma. Można również wprowadzić godziny pracy jednym kliknięciem jeśli firma ma w aplikacji zdefiniowane zmiany najczęściej występujące w organizacji (patrz Zmiany Obiektu).
- 3Zaplanuj pracę od-do
-
Aby wprowadzić takie same godziny pracy w wybranym zakresie dat należy kliknąć opcję Zaplanuj pracę od-do Po kliknięciu pojawi się ekran do wprowadzenia godzin pracy, na którym należy wybrać:
- zakres dat
- odpowiednie dni tygodnia
- godzine rozpoczecia i zakończenia pracy
- liczbę minut przerwy niewliczanej do czasu pracy
- 4Usuwanie i modyfikacja godzin pracy przed zatwierdzeniem grafika
-
Aby zmienić wprowadzone wcześniej godziny pracy należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w kwadrat dnia i wybrać opcję Edytuj pracę. Na ekranie edycji należy zmienić godziny pracy, a następnie kliknąć Zapisz, aby na grafiku planowanym wprowadzone zostały nowe godziny pracy. Aby usunąć wprowadzone wcześniej godziny pracy należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w kwadrat dnia i wybrać opcję Edytuj prace. Na ekranie edycji należy kliknąć Usuń, a następnie Zapisz, a na grafiku planowanym wprowadzone godziny zostaną usunięte. UWAGA! Jeżeli godziny pracy były wprowadzone poprzez funkcję Dodaj pracę od-do to przy modyfikacji lub usuwaniu operacja zostanie wykonana tylko na jednym (wcześniej wybranym do modyfikacji) dniu. Pozostałe dni wprowadzone uprzednio w sekwencji od-do pozostaną niezmienione.
- 5Wprowadź absencję - dodawanie absencji planowanych
-
Jeśli mamy informacje, że w następnym miesiącu u pracownika z zespołu wystąpią absencje typu:
- urlop wypoczynkowy
- opieka nad dzieckiem (art. 188 k.p.)
- urlop okolicznościowy (np. z okazji ślubu)
- długie zwolnienie lekarskie, które rozpoczęło się w dniu planowania grafika i będzie trwało w planowanym miesiącu
- urlop wychowawczy lub macierzyński
- na dniach bez pracy - wtedy z wymiaru czasu pracy zawsze odejmie się 8 godzin razy etat - sprawdź rys., pracownik Pawłowska Barbara ? etatu - urlop w dniach 03-07/12 spowodował obniżenie wymiaru miesiąca o 20 godzin (5 x 8h x ½ ). Wymiar miesiąca grudzień 2018 to 152 x ½ etatu = 76 odjąć 20 - indywidualny wymiar pracownika = 56
- na dniach z pracą - wtedy z wymiaru czasu oraz czasu przepracowanego odejmie się tyle godzin, ile było wtedy pracy - patrz rys., pracownik Król Zofia pełen etat - urlop w dniach 03-07/12 spowodował obniżenie wymiaru miesiąca o 50 godzin (5 x 10h pracy x 1/1 etat) - wymiar miesiąca grudzień 2018 to 152 odjąć 50 - indywidualny wymiar pracownika = 102
- 6Usuwanie absencji przed zatwierdzeniem grafika
-
Aby usunąć wprowadzoną wcześniej absencję należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w kwadrat dnia i wybrać opcję Usuń absencję. System poinformuje, że absencja została usunięta, a znacznik absencji zniknie z grafiku planowanego. UWAGA!!! Jeżeli absencja była wprowadzona na kilka dni tak jak na rys. to z grafiku usunięte zostaną wszystkie dni wprowadzonej absencji, a nie tylko zaznaczony dzień.
- 7Generowanie do wydruku wniosku o absencję
-
Po wprowadzeniu absencji na grafik, użytkownik za pomocą opcji wniosek może wygenerować wniosek o tę absencję. Tak przygotowany wniosek jest gotowy do wydruku. Dla firm, w których stosowany jest obieg papierowych wniosków o absencję jest to duże ułatwienie.
- 8Dodawanie znaczników - oznaczanie dni wolnych w grafiku
-
Każdy dzień wolny w grafiku planowanym należy oznaczyć odpowiednim znacznikiem.
- WH - wolne harmonagromowo
- W5 - wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy
- Przy funkcji Generuj grafik jest możliwość wstawiania oprócz godzin pracy także znaczników WH i W5.
- Znaczniki można dodać także wybierając funkcję "Dodaj znaczniki" z menu kontekstowego. Funkcja ta pozwala wybrać okres, w jaki wstawiamy znaczniki (max. 1 miesiąc) oraz proponuje automatyczne wstawienie znacznika W5 w wolne soboty oraz WH w dni powszednie i niedziele. W swoim działaniu pomija wszystkie dni z zaplanowaną pracą i ewentualnymi absencjami. Grafik z wstawionymi znacznikami (rys.): Jeśli chcemy dodać te znaczniki w inne dni niż domyślnie, możemy użyć funkcji "Dodaj absencję".
- Wstawienie znaczników jest też możliwe w każdy dowolny dzień poprzez użycie funkcji "Dodaj absencję", która pokazuje również znaczniki na liście kodów absencji. Dodanie pracy dla pracownika bez wstawienia znaczników, a następnie Przeliczenie grafika spowoduje wygenerowanie błędów. Przykład grafika bez znaczników oraz komunikat po wywołaniu "Przelicz grafik':
- 9Wstawianie dnia wolnego za pracę w N/Święto
-
Jeżeli w okresie rozliczeniowym pracownikowi została zaplanowana praca w niedzielę, to zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy należy zapewnić temu pracownikowi inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (art. 151[11] §1 Kodeksu Pracy). Pracownik pracujący w niedzielę powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 151[12] Kodeksu Pracy). Aby wprowadzić dzień wolny za pracę w niedzielę należy kliknąć opcję menu kontekstowego Dz. wolny za pracę w N/Św. Następnie na ekranie należy wybrać z listy rozwijanej niedzielę (lub święto), która będzie rekompensowana dniem wolnym (system podpowiada wszystkie niedziele i święta, w które zaplanowaliśmy pracę pracownikowi), a następnie należy kliknąć Zapisz. Na grafik planowany zostanie wprowadzony dzień wolny za pracę w niedzielę/święto.
- 10Tydzień rozliczeniowy
-
Czerwone kreski przedzielające dni w grafiku planowanym są znacznikiem tygodnia w danym okresie rozliczeniowym. To między tymi dniami aplikacja sprawdza przepisy kodeksu pracy (np. odpoczynek tygodniowy). Na rysunku poniżej okres rozliczeniowy rozpoczął się we wtorek 1 stycznia, więc do końca marca każdy tydzień rozliczeniowy rozpoczynał się we wtorek a kończył w poniedziałek.